Gdzie sprzedawać rękodzieło?
W obecnych czasach wiele osób zajmuje się twórczością handmade. Jest to niezwykle kreatywne i satysfakcjonujące zajęcie, które pozwala na uwolnienie swoich mocy twórczych. Modzie na rękodzieło sprzyja także to, że w sklepach zarówno internetowych jak i stacjonarnych można znaleźć coraz więcej półproduktów i akcesoriów do tworzenia rękodzieła. Wiele osób do pewnego czasu zajmuje się tym jedynie hobbystycznie, jednak przychodzi taki czas, gdy chcą zarabiać na sprzedaży rękodzieła. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak czerpać zyski z rękodzieła.
Gdzie warto sprzedawać rękodzieło?
Rękodzieło to bardzo szerokie pojęcie zarezerwowane dla prac wykonywanych ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach albo w małych seriach. Cechą charakterystyczną rękodzieła jest także ogromna dbałość o szczegóły i detale. Okazuje się, że w ostatnich latach można obserwować swego rodzaju modę na przedmioty ręcznie robione, które są indywidualne i niepowtarzalne. W grupie rękodzieła znajdziemy zarówno prace malarskie, rzeźby, wytwarzanie biżuterii, szydełkowanie, szycie na maszynie czy wytwarzanie przedmiotów z wikliny. Wyroby rękodzielnicze mogą stanowić zarówno elementy garderoby jak i wyposażenia wnętrz.
Najlepszym miejscem do sprzedaży rękodzieła są internetowego galerie rękodzieła. Funkcjonują one podobnie jak duże portale sprzedażowe, z tym że nie jest łatwo się do nich dostać. Galerie internetowe bardzo starannie dobierają twórców i troszczą się o to, aby oferta była urozmaicona i niepowtarzalna. Zwykle na wstępie trzeba przysłać kilka zdjęć swoich prac wraz z krótkim opisem swojej osoby. Żaden rękodzielnik nie powinien zrażać się tym, że jego kandydatura została odrzucona. Próbować można kilkukrotnie i w różnych galeriach. Osoby, które zostaną dołączone do grona twórców muszą liczyć się z tym, że za każdy sprzedany przedmiot potrącona zostanie prowizja.
W Internecie można też próbować sprzedawać rękodzieło za pośrednictwem portali społecznościowych i ogłoszeniowych. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie własnego bloga, dzięki któremu można będzie pracować nad swoją marką.
Jeśli zaś chodzi o stacjonarną sprzedaż rękodzieła to można spróbować wstawić swoje prace do jednej z galerii działających w dużych miastach. Dobrą okazją do sprzedaży przedmiotów ręcznie wykonanych są targi rękodzieła, kiermasze przedświąteczne oraz lokalne dożynki.