Jakie są konsekwencje efektu jo-jo dla zdrowia mięśnia sercowego?
Wielu osobom zależy, na tym, aby jak najszybciej uzyskać efekty redukcji masy ciała. Ludzie chętniej wybierają wówczas restrykcyjne diety. Niestety istotne jest to, że im bardziej dieta jest restrykcyjna, tym istnieje większy efekt jo-jo po jej zaprzestaniu.
Efekt jo-jo – czym jest i jak wpływa na ludzki organizm?
Oprócz tego, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii z pokarmu, to zwykle ma ochotę dodatkowo się „nagrodzić” w postaci ulubionych dań, dość długo odmawianych. Efekt jo-jo to zwykle ignorowany problem, nierzadko obracany w żart, więc mało osób zastanawia się nad skutkami zdrowotnymi tego zjawiska dotyczącymi ustroju.
Z uwagi na ogromną częstotliwość pojawiania się tego efektu, u ludzi, którzy próbowali diety, eksperci postanowili zanalizować dokładniej tę sprawę. Grupa specjalistów z Uniwersytetu w West Lafayette wykonała przebadanie zjawiska, a wnioski zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie Nutrients.
Popularne diety, a efekt jo-jo
Ludzie uczestniczący w testach stosowali jedną z dwóch najpopularniejszych diet: tzw. dietę DASH, normalizującą ciśnienie krwi i dietę śródziemnomorską. W przypadku tej pierwszej największy argument kładziono na wykluczenie sodu, w czasie kiedy, w diecie śródziemnomorskiej nadrzędnym elementem było spożycie zdrowych kwasów tłuszczowych. W obu dietach występowały warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna.
Uczestnicy analizy stosowali się do reguł żywieniowych przez okres 5-6 tygodni. Po tym czasie eksperci oceniali stan ich zdrowia, włączając badanie systemu sercowo-naczyniowego. Monitoring obejmował m.in. mierzenie ciśnienia tętniczego krwi, oraz stężenia cukru i insuliny we krwi.
Po czasie 5-6 tygodni stosowania diety osoby miały wrócić do swoich statystycznych sposobów żywienia oraz do takiego odżywiania, które stosowali przed podjęciem prób. Po tym czasie znowu obserwowano stan ich zdrowia, a potem ponownie nakazano im stosować dietę DASH bądź dietę śródziemnomorską.
Więcej artykułów dotyczących zdrowego odżywiania znajdziesz w serwisie www.argumenty.pl.
Efekt jo-jo i wpływ na serce – podsumowanie
To dietetyczne zawirowanie miało poważne rezultaty dla zdrowia pacjentów. Badania dowiodły, że ich wyniki uległy polepszeniu, po włączeniu zdrowego odżywiania, lecz po powrocie do dawnych przyzwyczajeń żywieniowych, wyniki również powróciły do pierwotnych wartości. Jakie można wyciągnąć z tego wnioski? Wystarczy niemal kilka tygodni zdrowego odżywiania, by polepszyć swój stan zdrowotny, lecz w takim samym czasie można go pogorszyć.